Ankara Havuz Kimyasalları ve 2021 - Sinada Pool Havuz Kimyasalları

Ankara Havuz Kimyasalları

Ankara Havuz Kimyasalları

Ankara havuz kimyasalları nı kullanarak son derece hijyenik ve sağlıklı havuzlara kavuşabilirsiniz. Ankara havuz kimyasalları Sinadapool olarak Sağlık Bakanlığı Onaylı ürünlere sahiptir. Sağlık Bakanlığı Onaylı Havuz Kimyasalları olarak SİNADA firmasının ürettiği Sinada marka havuz kimyasallarını Ankara’da bulabilir, satın alabilir ve kullanabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında havuz, yaygın olarak kullanılan ortamlar arasındadır. Kullanım sıklığına bağlı olarak yaz aylarında havuzlar sık sık kirlenir. Kirlenme sonucunda havuzda bakteri ve mikrop oluşumu artar. Doğal olarak sağlıksız koşullar oluşur.

Havuzlarda kullanılan kimyasallar genel olarak şunlardır.

 • Klor
 • Çökertici
 • PH düşürücü
 • Parlatıcı
 • Yosun önleyici
 • Ayak dezenfektanı
 • İyon tutucu
 • Yüzey temizleyici
 • Kış bakım kimyasalları

Havuzun PH Oranının Ayarlanması

Havuz suyunun PH seviyesi son derece önemlidir. Bu nedenle sık sık havuzun PH ölçümünün yapılması gerekir. PH ölçümü, suyun asidik ya da bazik olması durumunun belirlenmesidir. Havuz suyunun PH değeri 7’nin üzerinde ise bazik, altında ise asidiktir.

Havuz suyunun her zaman ideal PH aralığında olması gerekir. Çok bazik ya da çok asidik su, zararlı kimyasal reaksiyonlarının oluşmasına neden olur. Havuzun çok asidik olması durumunda insan sağlığına zararlı etki doğurur. Özellikle insan vücudunda tahriş olur. Bunun yanında havuzun derzleri ve yüzeylerinde aşınma meydana gelir.

Havuz suyunun çok bazik olması durumunda havuzda kireçlenmeler meydana gelir. Havuzun sıhhi tesisatının yanında yüzeyinde de bulutlanmalar meydana gelir. Suyun asidik ve bazik olması durumuna göre klorun etkinliğinde de farklılaşmalar meydana gelir. 

Havuzun çok bazik ise klor, protejenlere karşı etkili olmaz. Çok asidik olması durumunda da hızlı şekilde dağılır. Uzmanların ortak görüşü baz alındığında havuzun ideal PH değeri 7,2 ila 7,8 arasında olmalıdır. Yani havuz asidik değil, bazik olmalıdır.

Havuzdaki PH Oranı Neden Yükselir?

Havuz suyunun PH oranı birkaç nedene bağlı olarak artış gösterebilir. Bu sebeple havuza klor stabilizörü ya da hipoklorit granül eklenmesi gerekir. PH oranının yükselmesinin bir diğer nedeni ise çevresel etkenlerdir. Her iki neden de PH’ın aşırı yükselmesine neden olabilir.  Ayrıca havuz ısısındaki ani değişiklikler de PH oranının yükselmesine neden olabilir. Havuz suyunun PH değerinin sürekli kontrol edilmesi durumunda gerekli tedbir süratle geliştirilebilir. Bu nedenle en mantıklı yöntem PH kitlerinin kullanılarak gerekli ölçümün yapılmasıdır.

Kış dönemindeki sert hava koşulları havuzun suyunu büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle kış döneminde havuz için Ankara havuz kimyasalları ile hususi bakım yapmak gerekir. Havuzlar kış aylarında sık kullanılmaz. Özellikle açık yüzme havuzları kış aylarında hiçbir şekilde kullanılmaz.   

Kış aylarında havuz kimyasallarını kullanmamak ya da elektrik tasarrufu sağlamak için havuz ekipmanları kapatılır. Fakat havuzun temizlenme ekipmanlarının hasar görmemesi için havuz ekipmanlarının kapatılmaması gerekir. Ekipmanları kapatmak yerine kış aylarına uygun bakım yaptırmak çok daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Havuzun Bakımı

Havuza detaylı bakım yaptırmak için en ideal zaman dilimi havuzun kullanılmadığı dönemdir. Bu kapsamda aşağıdaki prensiplere dikkat ederek havuz bakımı yapılabilir.

 • Havuz boşaltılıp duvar ve zemini fırça ile temizlenir. Temizleme esnasında yüzey kısımlarının tamamına yosun önleyici tatbik edilmelidir. Bunun yanında filtreleme sisteminin verimini artırmak için skimmer sepeti kullanılmalıdır.
 • Suyun PH değeri korunmalı, yaz döneminde olduğu kış döneminde de PH aralığı 7,2-7,6 arasında olmalıdır.
 • Filtrasyon sistemi temizlenerek havuzdaki suyun berrak olması sağlanır. Söz konusu sistem periyodik olarak temizlenmelidir.
 • Havuz suyunun klor seviyesi de PH değeri kadar önemlidir. Klor seviyesi uygun olmayan havuzun suyu sürekli kirli görünür. Düzenli klorlama ile berrak ve temiz bir görüntü elde edilebilir.
 • Havuz suyu doldurulduktan sonra şoklama işlemi yapılmalıdır. Şoklama sonunda havuzdaki ter, güneş kremi, mikrop ve bakteriler yok olacaktır.  
 • Havuzdaki yosunlar mutlaka temizlenmelidir. Yosun önleyici kimyasallar havuzdaki yosunu yok etmeye yönelik değildir. Söz konusu ürünler yosunu yok etmeye yönelik değil, yosun oluşumunu engellemeye yöneliktir.
 • Filtrenin çalışma zaman aralığı kontrol edilmelidir.
 • Isıtıcının ayarlanması yapılmalıdır.
 • Havuz örtüsü usulüne uygun şekilde kullanılmalıdır.

Havuzun Sağlıklı Şekilde Kullanımı

Havuzlar sürekli hijyenik ve temiz tutulması gereken ortamlardır. Bu kapsamda periyodik olarak Ankara havuz kimyasalları ürünlerini kullanmak gerekir. Bu anlamda havuzlar denizlere göre çok daha hassas bakım gerektiren ortamlardır. Denizde bulunan yoğun tuz ve su akımı denizin sürekli temiz kalmasına neden olur. Bu nedenle plajlarda sürekli denize girilebilir. Fakat havuz suyu için böyle bir şey söylemek mümkün değildir.

Havuz suyu sürekli dezenfekte edilip klor takviye edilirse o zaman çok daha güvenli ve bakımlı olur. düzenli şekilde bakımı yapılan havuzda mikrop ve bakteri kalması söz konusu değildir.

Son dönemde salgın hastalıkla mücadele edilmekte, bu kapsamda alınan tedbirlere her geçen gün yenisi eklenmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar incelendiğinde deniz suyunun yüksek oranda tuz içermesinden dolayı korona virüsün denizde barınamayacağı açıklanmıştır. Fakat havuz suyunda tuz yoktur. Doğal olarak özellikle pandemi sürecinde havuz bakımlarına daha hassas yaklaşmak gerekir. sürecin hassasiyeti göz önünde bulundurulduğunda Ankara havuz kimyasalları ile istenen hijyen ve bakım kolaylıkla sağlanabilir. Siz de sitemizi ziyaret ederek her türlü havuz kimyasalını kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Diğer illerimiz olan İzmir ve İstanbul havuz kimyasalları bilgilerine buradan https://sinadapool.com/blog/izmir-havuz-kimyasallari/ ve https://sinadapool.com/blog/istanbul-havuz-kimyasallari/ ulaşabilirsiniz.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *