İzmir Havuz Kimyasalları - Sinada Pool Havuz Kimyasalları

İzmir Havuz Kimyasalları

İzmir Havuz Kimyasalları

İzmir Havuz Kimyasalları

İzmir havuz kimyasalları kullanılarak havuzda oluşan olumsuzlukların önüne geçilebilir. Gerek özel havuzların gerekse de işletmecilikte kullanılan genel havuzların kullanımı son derece hassastır. İnsanlar havuzları hijyenik olmak şartıyla kullanmak isterler. Söz konusu kimyasal maddeler kullanılarak havuzda oluşan bakteri ve mikroplar temizlenerek hijyenik bir ortam oluşturulur. Havuz kimyasalları havuzlarda oluşan bakteri ve mikropların temizlenmesi için imal edilmiş özel karışımlardır. Söz konusu maddeler dezenfektan sınıfında değerlendirilen maddeler arasındadır.

Havuzlar sadece kullanıldıkları süre zarfında değil, kullanılmadığı zamanlarda da bakteri ve mikrop oluşumu için uygun ortamlardır. Bunun yanı sıra kullanım sıklığına bağlı olarak havuzun kirlenmesinden kaynaklı mantar gibi hastalıklar oluşabilir. Bu sebeple havuzun düzenli olarak temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekir. 

Havuz Kimyasallarının Kullanımı

İzmir havuz kimyasallarından temin edeceğiniz ürünler ile aşağıdaki faydaları sağlayabilirsiniz.

Havuzun genel kullanım alanına göre farklı nitelikte üretilmiş havuz kimyasalları vardır. Havuzda sağlıklı ve tam bir bakım sağlanması için mevsim şartları ayırt edilmeksizin havuzun düzenli olarak bakımının yapılması gerekir. Başlıca havuz kimyasalları arasında yosun önleyiciler, PH düşürücüler, çöktürücü, kış bakım kimyasalları, yüzey temizleyiciler, iyon tutucular ve genel parlatıcılar sayılabilir.   

Havuz Kimyasallarının Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Adından da anlaşılacağı gibi havuz kimyasalları kimyasal maddelerden ve bunların karışımından oluşan maddelerdir. Bu sebeple söz konusu ürünlerin kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken bir kısım hususlar vardır. Bu hususlara dikkat edilmeden yapılacak olan uygulama, sağlığa zararlı etkilerin oluşmasına sebep olabilir.

Havuz kimyasallarının kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus ürünlerin doğru miktarda kullanılmasıdır. Havuzun konumu, boyutu, kullanım sıklığı ve hava şartları dikkate alınarak hangi kimyasaldan ne kadar kullanılması gerektiği belirlenmelidir. Kimyasalların eksik kullanılması durumunda arzu edilen temiz ve hijyenik ortam sağlanamaz. Fazla kullanımı durumunda da sağlığa zararlı etkiler oluşabilir. 

Havuz temizliği için kullanılacak kimyasalın doğru belirlenmesi için satılan havuz test kitleri vardır. Söz konusu kitler ile gerekli ölçümler yapılarak ölçüm değerleri analiz edilmeli ve çıkan sonuca göre havuz kimyasalları kullanılmalıdır. Havuz test kitleri ile belirli aralıklarla havuz suyu test edilmelidir. Bu sayede hem suyun değerlerinde denge sağlanabilir, hem de gereksiz yere havuz kimyasalı kullanılmamış olur.

Kullanım Alanlarına Göre Havuz Kimyasal Çeşitleri

Kullanım alanları göz önünde tutularak geliştirilmiş birçok havuz kimyasalı vardır. İzmir havuz kimyasalları arasında aşağıdaki ürünleri bulabilirsiniz.

Yosun Önleyiciler

Havuzda kullanıma bağlı olarak yosun oluşumu gerçekleşir. Fakat yosun önleyici kimyasallar havuzda oluşan yosunu yok etmeye yönelik değil, havuzda yosun oluşumunu engellemek için yapılır. Söz konusu ürünler 1 hafta aralıklar ile havuz suyuna eklenmelidir. Kullanım ölçüsü ise 100 metre küp suyun içine 1 ila 1,5 litre arasında kullanılmalıdır. Yosun önleyici kimyasal kullanıldıktan 1 saat sonra parlatıcı havuz kimyasalları kullanılarak doğru bakım sağlanmış olur. Söz konusu iki ürünün peş peşe kullanımı sonunda havuzun parlak ve ışıltılı görünümü sağlanabilir.

Chlor Granül, Sıvı Klor, Tablet Klor

İzmir havuz kimyasalları arasında satışı yapılan ürünlerden biri de chlor granüldür. Havuzun içine bir şekilde girmiş bakterilerin yok edilmesi için bu ürün kullanılır. Söz konusu ürün havuzdaki bakterilerin dezenfekte edilmesi için kullanılır. Chlor granül, sadece havuzdaki bakterileri yok etmekle kalmaz. Aynı zamanda insanların havuzu kullanılmasından kaynaklı oluşan mantarın yok edilmesine de destek olur. Bu ürün havuza eklenirken ölçüsü 1 ila 1,5 ppm değerinde olmalıdır. En iyi verimin alınması için ölçüye dikkat edilmesi gerekir.

Havuz Çökerticiler

Havuz içinde zamanla oluşan partiküller filtrenin süzemeyeceği kadar küçüktür. İzmir havuz kimyasalları arasında satışı yapılan havuz çökerticiler söz konusu partiküllerin topak haline gelmesini sağlar. Bu sayede havuz filtresi, oluşan topak partikülleri filtrede tutarak süzülmesini sağlar.

Havuzda gerçekleşen kimyasal reaksiyon neticesinde küçük partiküller havuzun dibine çöker. Havuz filtresine ulaşan topaklar temizlenmiş olur. Fakat buna rağmen havuzun içinde bir takım atıklar kalabilir. Dip süpürgeleri ve ters süpürme robotları ile söz konusu atıklar temizlenebilir. Havuz çökertici kimyasalların da diğer kimyasallar gibi belli oranı vardır. Havuzun her 100 metre küplük kısmı için 1 ila 1,5 litre çökertici kullanılmalıdır.   

PH Düşürücüler

Rüzgâr, güneş ve insandan kaynaklı etkenlerden dolayı havuz suyunun PH değeri artar. PH değerinin artması da bakteri oluşumunu hızlandırır. Söz konusu oluşumu önlemek için PH düşürücü kimyasallar kullanılmalıdır.    

Havuzun ideal PH değeri 7,2 ila 7,6 arasında olmalıdır. PH düşürücü kullanmadan önce havuzda gerekli PH ölçümünün yapılması gerekir. ölçüm sonucu değerlendirilerek PH düşürücülerin kullanılıp kullanılmayacağına karar verilmelidir. Genellikle havuzlarda açık sarı renkte ve toz halinde satılan PH düşürücüler kullanılır. Söz konusu ürünün kimyasal bileşimi sodyum bisülfattır. Her 0,1 PH düşürülmesi sağlamak için 100 metre küp suyun içine 0,3 ila 1,2 kg arasında PH düşürücü atılmalıdır.

Ayak Dezenfektanı  

Özellikle site ya da otellerin havuzlarından bulaşan mantarların dezenfekte edilmesi için ayak dezenfektanları kullanılır. Bu tür mekanlarda söz konusu dezenfekte maddesinin kullanımı Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu kılınmıştır.  

İzmir havuz kimyasalları kullanılarak temiz, hijyenik ve sağlıklı bir havuza kavuşabilirsiniz.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *