Antalya Havuz Kimyasalları - Sinada Pool Havuz Kimyasalları

Antalya Havuz Kimyasalları

Antalya Havuz Kimyasalları

Antalya Havuz Kimyasalları

Antalya havuz kimyasalları ile sağlıklı ve temiz bir havuza sahip olabilirsiniz. Ülkemizde havuz kimyasalları satışı yapan birçok firmanın varlığı bilinen bir gerçektir. Fakat hangi firmanın güvenilir olduğu konusunda insanların aklında soru işareti oluşabilir. 

Antalya havuz kimyasalları arasında yer alan tüm ürünler havuzunuz için gerekli olan, kalite standartları tescillenmiş, kaliteli ürünlerdir. Sizin yapmanız gereken sadece ürünleri temin edip gerekli ölçüde havuzda kullanmanızdır.

Havuz Kimyasalları Hangi Ürünlerdir?

Havuzda yapılmak istenen işleme göre havuz kimyasallarının türü ve miktarı değişiklik gösterir. Aşağıda yaygın olarak kullanılan havuz kimyasallarının hangileri olduğunu bulabilirsiniz.

Klor Granül

Havuz suyuna karışan mikrop ve bakterilerin yok edilmesi için kullanılan ürünlerin başında klor granüller gelir. Klor sadece havuzdaki mikrop ve bakterinin yok edilmesi için kullanılmaz. Söz konusu ürün aynı zamanda havuzda oluşan mantarın yok edilmesi için de kullanılır. Havuz, kullanım sıklığına göre bünyesinde yoğun mantar barındırabilir. Bu kapsamda periyodik olarak havuza klor atılması gerekir. 

Yosun Önleyiciler

Antalya havuz kimyasalları arasında satılan ürünlerden biri de yosun önleyicilerdir. Havuzda zamanla yeşerme ve yosunlaşma oluşumunun önüne geçmek için söz konusu ürünler kullanılmalıdır. Bu kimyasal yosun oluştuktan sonra kullanmak için değil, söz konusu olumsuzluğun oluşumunu engellemek için kullanılır.  

Parlatıcılar

Yosun önleyiciler ile birlikte kullanılan kimyasallardan biri de parlatıcılardır. Söz konusu ürünler havuzun temiz ve berrak görünmesini sağlar.

Havuz Çökerticiler

Havuz suyunda kullanıma bağlı olarak kir ve tortu oluşur. Havuz çökerticiler havuzdaki kir ve tortu ile tepkimeye girerek dibe çökmesini sağlar. Sonrasında yapılan ters süpürme işlemi ile havuzun dibine çöken kir havuzdan atılır.

PH Düşürücüler

Havuzlarda olmazsa olmaz kimyasallardan biri de PH düşürücülerdir. Söz konusu ürünler havuzun PH değerinin istenen seviyeye gelmesini sağlar. Ürün kullanılmadan önce ölçüm yapılması şarttır. Ölçüm sonucu değerlendirilerek PH düşürücülerin ne kadar kullanılması gerektiği belirlenir.

Ayak Dezenfektanları

İnsan sağlığı için çok önemli ürünlerden biri de ayak dezenfektanlarıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yönetmeliğe göre otel, site havuzu gibi ortamlarda ayak dezenfektanı kullanımı zorunludur. Söz konusu ürünler havuzda oluşan mantarın giderilmesinde de etkin rol oynar.

Havuz Kimyasallarının Kullanımı

İşletmesini yaptığınız havuzu sezona hazırlamak için iyi ve sağlıklı koşulları oluşturmanız gerekir. Bunun için de havuz kimyasallarının nasıl kullanılması gerektiğinin bilinmesi önemli bir husustur. Çünkü kimyasalların yetersiz kullanılması durumunda istenen etki sağlanamaz. Fazla kullanılması durumunda ise bir kısım sağlıksız koşullar oluşabilir.

Yeni sezona havuzu hazırlamak için havuz temizleme makinelerinin kullanımı ile işe başlanmalıdır. Mevcut filtreler temizlenip pompaların periyodik bakımlarının işin ehli kişiler tarafından yapılması gerekir.

Havuzun dip kısmı inhibitörlü asitle temizlenmelidir. Temizleme sonunda oluşan pis su dışarı atılmalıdır. Sonrasında, mümkünse güneşli bir havada havuzun duvarlarına yosun önleyici kimyasallar sürülmelidir. Bir gün yosun önleyicinin kuruması beklendikten sonra havuz temiz su ile doldurulabilir.

Havuza doldurulan suyun şebeke suyu olmasına dikkat edilmelidir. Tankerde ya da depoda bekletilmiş suyun havuza boşaltılması durumunda kireç ve demir sorunu ile karşılaşılır. Havuza doldurulan suyun şoklanması da anti bakteriyel olması açısından çok önemlidir.

Havuz Şoklaması Nasıl Yapılır?

100 metre küp havuz için 6 kg klor kullanılarak şoklama işlemi yapılır. Bu işlem yapıldıktan sonra bir gün beklenmeli, sonrasında periyodik bakım işlemine geçilir.

Havuz kimyasallarının dikkatli ve özenli şekilde kullanılması çok önemlidir. Aksi takdirde size ve çevrenizdekilere zarar verebilirsiniz. Bu sebeple işin uzmanından destek almanız son derece önemlidir. Örnek vermek gerekirse havuz kimyasallarından klorun fazla kullanılması durumunda havuzda yoğun şekilde siyanür oluşur. Bu da kısa sürede kirlenmenin en büyük sebepleri arasındadır.

Her gün düzenli olarak havuz suyunu test kitleri ile test ederek havuzun klor ve PH değerleri ölçülmelidir. Ölçüm sonucundaki reçeteye uygun olarak klor kullanılmalıdır. 

Havuz Suyuna Koyulması Gereken Klor ve PH Düşürücü

Havuzda kullanacağınız kimyasalların miktarını belirlemek için gerekli testlerin yapılması gerektiğini yukarıda belirtmiştik. Yapılan test sonuçlarını doğru yorumlayıp buna göre tedbir almanız gerekir.

Havuzun PH değeri için en uygun aralık 7,2-7,6 arasıdır. Klor ise 1-1,5 ppm aralığında olmalıdır. Havuz kimyasalları kullanılırken bu ölçümler baz alınmalıdır. Bu sayede havuz kimyasallarının doğru oranını belirleyebilir, gereksiz masraftan da kurtulmuş olursunuz. 

Havuz Çökertici Nasıl Kullanılır?

Antalya havuz kimyasalları arasında bulunan havuz çökerticilerinin kullanımı mümkün olduğu kadar havuzun kullanılmadı atıl zamanlarda yapılmalıdır. Bunun için de gece saatleri en uygun zaman aralıklarıdır. 100 metre küp suya 1 lt olmak üzere söz konusu kimyasal havuza atılıp makineler iki saat çalıştırılır. Motorlar kapatılıp sabaha kadar çöküntünün oluşması sağlanır. Sabah saatlerinde dibe çöken partiküller süpürülür. Sonrasında ters yıkama metodu ile havuzun temizliği tamamlanır. Havuz, bu işlem sonunda kullanıma sunulabilir.    

Yosun Önleyicilerin Kullanımı

Yukarıda da kısmen belirtildiği gibi yosun önleyiciler ile birlikte parlatıcıların da kullanılması tavsiye edilir. Böylece çok daha sağlıklı sonuçlar alınır. Söz konusu kimyasallar hafta bakımlarında sıklıkla kullanılan ürünler arasındadır. 100 metre küp suya 1-1,5 lt yosun önleyici katılarak istenen verim sağlanabilir. Parlatıcı ise yosun önleyici kullanıldıktan en az 1 saat sonra uygulanmalıdır. Sonrasında makineler sabaha kadar çalıştırılıp temizleme işlemi sonlanır.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *