Bursa Havuz Kimyasalları - Sinada Pool Havuz Kimyasalları

Bursa Havuz Kimyasalları

Bursa Havuz Kimyasalları

Bursa Havuz Kimyasalları

Bursa havuz kimyasalları ile arzu ettiğiniz hijyenik havuza kavuşabilirsiniz. Havuzlar sık kullanılan ortamlar olduğundan doğal olarak sıklıkla kirlenir ve bakımının yapılması gerekir. Bakım için de havuzlar için üretilmiş özel kimyasalların kullanılması gerekir.

Kimyasal adı üzerinde reaksiyona girebilen ya da çeşitli reaksiyonlar sonucu elde edilen madde demektir. Bu kapsamda kimyasalların kullanımında son derece hassas davranmak gerekir. Bursa havuz kimyasalları kapsamında satılan tüm ürünlerde ürünleri nasıl tatbik edeceğiniz yazmaktadır. Bu kapsamda kimyasalı nasıl tatbik edeceğiniz ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini ürün açıklamasında bulabilirsiniz.

Özellikle yaz dönemlerinde havuzlar sıklıkla kullanılan ortamlar arasındadır. İnsan popülasyonunun fazla olduğu bu mekanlarda hijyen ve insan sağlığı ön plana çıkmaktadır. Özellikle sezonun açık olduğu yaz aylarında havuz bakımı ayrı bir önem arz eder. Bu kapsamda Bursa havuz kimyasalları kapsamında geliştirilmiş kimyasallar ihtiyacınızı çözecektir. Aşağıdaki yazımızda bu kimyasalların neler olduğunu ve ne şekilde kullanılması gerektiğini bulabilirsiniz.

Klor

Havuz bakımı denildiğinde akla gelen kimyasal ürünlerin başında klor yer alır. Havuzların zaman zaman klor ölçümü yapılmalı ve klor oranı 1-2 ppm arasında olmalıdır.

Havuza klor uygulaması havuz suyunun üst yüzeyine serpilmesi ya da dozaj pompası ile uygulanabilir. Söz konusu uygulamanın her ikisinde de teknik detaylara dikkat edilmesi gerekir. Kimyasalın hazırlanacağı kap mutlaka temiz tutulmalı, erken reaksiyona sebep olacak malzemeler kabın içinde bulunmamalıdır. Eğer böyle bir durum var ise kap bol su ile temizlendikten sonra klor dökülmelidir.

PH Düzenleyiciler

Açık ya da kapalı olması önemsenmeksizin havuzun PH seviyesi belli bir oranda bulunmalıdır. Havuzun ideal PH seviyesi 7,2-7,6 arasındadır. Yani havuzun PH oranı bazik aralıkta olmalıdır.

Havuzda PH seviyesi istenen aralıkta olmadığında klor da yeterli seviyede etkisini göstermez. Örneğin havuzun PH seviyesi 8,2’den fazla ise havuza uygulanan klorun ancak % 10’luk kısmı etki gösterir. PH oranının 6,8’in altında olması durumunda ise klor uygulamasında kimyasalın %90’ı faaliyete geçerek ani bir dezenfeksiyon sağlanır. Bu da istenmeyen bir durumdur. Klor uygulaması yapılmadan önce havuzun PH seviyesi ayarlanmalı, müteakiben klor uygulamasına geçilmelidir.

Yosun Önleyiciler

Yosun önleyicilerin görevi havuz içindeki alg oluşumunun önüne geçmektir. Burada dikkat edilmesi gereken yosun oluşumunun önüne geçilmesidir. Yani söz konusu kimyasal yosunu yok etmekle değil, yosun oluşumunu engellemekle görevlidir.

Klor uygulamasında kullanılan klor, zamanla havuzdan kaybolur. Yosun önleyici uygulamasında ise böyle bir durum söz konusu değildir. Sadece havuza su takviyesi yapıldıkça kimyasalın konsantrasyonu düşer. Havuza haftada bir yosun önleyici uygulaması yapmak uygundur. 100 metre küp su için haftada bir defa 1 lt yosun önleyici kullanmak yeterli olacaktır.

Parlatıcı

Parlatıcılar su içerisinde askıda kalan maddelerin filtreye yönlendirilmesini ve filtrede tutulmasını sağlarlar. Filtre öncesinde yapılan dozajlama uygulamasında parlatıcı da kullanmak gereklidir.

Yapılan parlatıcı uygulaması ile havuz son derece temiz ve berrak gözükecektir. 100 metre küp su için 1 lt parlatıcı kullanılması yeterli olacaktır.  

Çöktürücü

Bursa havuz kimyasalları kapsamında satışa sunulan çöktürücü ürünlerin bileşimi genellikle alüminyum sülfat ya da polialüminyum klorürdür. Çöktürücüler havuz içerisinde yer alan gözle görülmeyen partiküllerin topaklaşmasını sağlar. Topaklaşan maddeler kolay dışarı atılır. Çöktürücülerin de 100 metre küp su için 1 lt atılması yeterli olacaktır.

Çöktürücü kullanmadan önce havuzda hassas bir PH dengelemesi sağlanmalıdır. Üründen iyi sonuç almak için anahtar prensip budur. Çöktürücü, 20 lt’lik bir kovanın içine 1 lt kimyasal katılarak bir karışım hazırlanması suretiyle kullanılır. Hazırlanan karışım havuzun içine serpilir. Çöktürücü uygulaması yapıldıktan sonra 2-4 saat sonra motorlar kapatılmalıdır. Motorlar kapalı iken 8 saat boyunca çöküntünün gerçekleşmesi beklenir.   

Uygulama sonrasında havuzun dibine gelen çöküntü itinalı bir şekilde süpürülmelidir. Gerek duyulması halinde süpürme işleminin yanında ters yıkama işlemi de yapılabilir. Bu sayede partiküllerin filtreye tutunması kolaylaşır.

Çöktürme işleminden sonra yapılabilecek uygulamalardan biri de şudur. Dibe çöken partiküllerin filtre altındaki vananın waste konuma getirilerek direkt olarak havuzdan atımı gerçekleştirilir. Bu uygulamanın en büyük dezavantajı ise havuzda su azalması olacak olmasıdır.

PH Düzenleyiciler

Havuzun sağlıklı bir şekilde kullanılması ancak PH seviyesinin uygun aralıkta olması ile mümkündür. Yukarıdaki uygulamaların hiçbiri PH dengelemesi olmadan bir anlam ifade etmez. Havuzun temiz ve insan sağlığına olumsuz etkisinin olmaması ancak PH düzenlemesi ile mümkündür.

Havuzdaki PH seviyesinin ölçülmesi için satılan PH kitleri vardır. Söz konusu ürünler ile sık sık PH ölçümü yapılmalıdır. Havuz PH seviyesi için en uygun aralık 7,2 ile 7,6 arasıdır. Yani havuzun bazik bir ortam olması gerekir. PH seviyesinin idealin dışında bir aralıkta olması durumunda Bursa havuz kimyasalları arasından PH düzenleyici satın alabilirsiniz.

PH düzenleyicinin kullanma esaslarına uygun şekilde tatbiki çok önemlidir. Bu kapsamda yapılan PH ölçümü neticesi doğru analiz edilmelidir. Ölçümün sonucuna göre kimyasal doğru oranda tatbik edilmelidir.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *