Kocaeli Havuz Kimyasalları - Sinada Pool Havuz Kimyasalları

Kocaeli Havuz Kimyasalları

Kocaeli Havuz Kimyasalları

Kocaeli Havuz Kimyasalları

Kocaeli havuz kimyasalları ile sağlıklı bir havuza sahip olabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında aktif kullanılan mekânların başında havuzlar gelir. Hemen her ilde yaz aylarında faaliyet gösteren birçok havuz işletmesi vardır. Bunun yanında site, otel gibi mekânlarda havuz imkânı vardır. Söz konusu ortamların sık sık bakımının yapılması, insan sağlığına uygun hale getirilmesi gerekir.

Denizler, çok fazla su barındıran, sürekli su sirkülasyonunun olduğu tuzlu ortamlardır. Bu nedenle denizin bakımının yapılması gibi bir durum söz konusu değildir. Denizler sürekli su değişiminin olduğu hareketli ortamlar ve yoğun tuz seviyesi nedeniyle kir tutmazlar. Bu nedenle denizden hastalık kapma ihtimali çok düşüktür.

Denizlerde durum bu iken havuzlarda durum farklıdır. Havuzlar durağan ve tuzsuz sular olduğundan kısa sürede kirlenmesi ve sağlıksız koşullar oluşması söz konusu olabilir. Bu nedenle havuz kimyasalları kullanılarak oluşan olumsuz durumlar giderilmeye çalışılmalıdır.

Havuz Bakımı İçin Kullanılan Kimyasallar

Kocaeli havuz kimyasalları ürünleri ile havuz bakımı yapmak için her şeyden önce havuzda belli ölçümlerin yapılması gerekir. Yapılan ölçümlerin başında havuzun PH derecesinin belirlenmesi gelir. Havuzda olması gereken ideal PH seviyesi 7,2 ila 7,6 arasında olmalıdır. Havuzun kullanım sıklığına bağlı olarak PH seviyesi yükselir. Söz konusu yükseklik havuzdaki bazik ortamı yukarılara taşır. Bu durumda insan sağlığı için olumsuz şartlar oluşur. Bu nedenle havuzlarda her şeyden önce PH düşürücü ve klor kullanılmalıdır.

Bahse konu iki kimyasal havuz suyu için olmazsa olmaz ürünler arasındadır. Bu kimyasalların azı da fazlası da zarardır. Klorun ideal oranı ise 1-1,5 PPM’dir. Havuzun periyodik olarak klorlanması gerekir. Klor uygulaması ile havuzdaki mikrop, bakteri ve gözle görülmeyen yabancı maddelerin zararlı etkisi ortadan kaldırılır.  

Havuzlarda Kullanılan Diğer Kimyasallar

Kocaeli havuz kimyasalları kapsamında satışı yapılan ürünlerden biri de çökerticilerdir. Havuzun içerisinde gözle görülmeyen zararlı partiküller vardır. Özellikle akşam saatlerinde 100 metre küp suya 1 lt çökertici atılarak seyreltme yapılmalıdır. Uygulama yapıldıktan sonra sabaha kadar beklenmelidir. Sabah saatlerinde bahse konu partikül ve yabancı maddeler dibe çökecektir. Dibe çöken pislik ters süpürme metodu kullanılarak temizlenir ve hijyenik şartlar oluşturulur.  

Yaygın olarak kullanılan kimyasallardan biri de yosun önleyicilerdir. Havuz kullanıldıkça içerisinde zamanla yosun oluşur. Söz konusu kötü ve sağlıksız durumun oluşmaması için yosun önleyiciler kullanılmalıdır. Bu kimyasal havuzda oluşan yosunun yok edilmesi için kullanılmaz. Adından da anlaşılacağı gibi yosunun önlenmesi için kullanılır. Haftada bir kez olmak üzere her 100 metre küp su için 1 lt yosun önleyici takviyesi yapılmalıdır.

Yosun önleyiciler ile kullanılan kimyasallardan biri de parlatıcılardır. Parlatıcılar, havuz içerisindeki mikrobun yok edilmesine destek olmasının yanında havuz suyunun berrak görünmesini de sağlar.

İdeal Bir Havuz Suyunun Muhafaza Edilmesi

İdeal bir havuz suyu elde etek için periyodik ve düzenli bir bakım sağlanması gerekir. Havuzun periyodik bakımları zamanında yapılmazsa gerek sağlık açısından gerekse de kullanım açısından problemli bir süreç yaşanır.

Havuz suyu kullanım sıklığına bağlı olarak kısa sürede kirlenir. Havuzun kirlenmesi, havuza yeterli müşteri gelmeyeceği anlamına gelir. Bu da havuz işletmeleri için maddi açıdan zarar demektir. Havuz kimyasalı kullanmadan kısa vadede maddi bir avantaj sağlayabilirsiniz. Fakat bu nedenle müşteri kaybedeceğinizi düşündüğünüzde orta ve uzun vadede maddi götürünüz fazla olacaktır. Bu nedenle periyodik ve düzenli havuz bakımı yapılmalı, bakımlar uzman kişilere yaptırılmalıdır.

Havuzun Bakım Zamanı

Havuz suyunda zamanla yeşerme meydana gelebilir. Söz konusu yeşerme durumu aşağıdaki durumlarda ortaya çıkabilir.

  • Klor eksikliği
  • PH değerinin yükselmesi
  • Filtrelerin düzenli çalışmaması

Sayılan ilk iki sebepten kaynaklı yeşermeler Kocaeli havuz kimyasalları kullanılarak giderilebilir. Filtrelerin düzenli çalışmaması durumunda filtre bakımı yapılmalıdır. Kimyasal kullanarak bu tür bir soruna çare bulunamaz. Bunun yanında havuz suyunda yeşerme varsa şoklama yapılarak da soruna çare bulunabilir.

Havuz suyunun temizliği insan sağlığı için çok önemlidir. Havuzun düzenli olarak bakımı yapılmazsa hijyenik ortam ortadan kalkar, havuz bir mikrop yuvasına dönüştürülür. Sağlıklı bir havuz suyu için havuzda düzenli olarak ölçümler yapılmalı, havuz süpürülmelidir. Ölçüm yapılıp sonuçları değerlendirilmeden havuz kimyasallarının kullanılması da zararlı bir durumdur.

Havuzda Kimyasal Kullanmanın Önemi

Havuzda kimyasal kullanımı çok önemlidir. Bunun yanında düzenli olarak havuzda ve filtrelerde biriken pisliğin dışarı tahliyesi gerekir. Ters yıkama yapılmadığı zaman filtrelerde biriken pislik devir daim sonucu tekrar havuza gönderilir. Bu sebeple en az iki günde bir ters yıkama uygulaması yapılmalıdır.

Havuz kimyasalı kullanmadan önce ölçüm kitleri ile havuz değerlerinin ölçülmesi gerektiğini yukarıda belirtmiştik. Sıvı şeklinde satılan ölçüm kitleri olduğu gibi hap şeklinde satılanlar da vardır. Her iki kitte de doğru sonuçlar alabilirsiniz.

Test kitlerinde yer alan kırmızı bölüm PH değerinin belirlenmesi için, sarı kısım ise klor seviyesinin belirlenmesi içindir. Öncelikle sarı bölüm suya sokularak sonuç beklenmelidir. Bunu yaparken el, dirseğe kadar havuza sokularak ölçüm yapılmalıdır. Kırmızı bölüm ile de aynı ölçüm yapılarak PH değerinin ideal oranda olup olmadığına bakılmalıdır.

Analiz sonucunda elde edilen değerler değerlendirilerek Kocaeli havuz kimyasallarının ne ölçüde kullanılması gerektiği belirlenmelidir. Emin olun sitemizde satılan havuz kimyasalları ile arzuladığınız hijyenik ve sağlıklı havuzlara sahip olabilirsiniz.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *